Europarnik

Wpis

wtorek, 28 lutego 2012

Emeryci do pracy!

Polsce grozi krach finansowy, niedługo nie będzie miał kto pracować na emerytów. Dlatego okres ich aktywności zawodowej zostanie wydłużony, i to bardzo! 

 

Jeszcze niedawno mówiono o 67 roku życia, jako momencie przejścia pracownika na emeryturę,  a wprowadzenie reformy zapowiadano na kolejne dziesięciolecia. Jednak najnowsze dane są alarmujące. Wynika z nich, że finansom państwa grozi katastrofa. Dlatego trzeba działać natychmiast.

 

Na dniach rząd ma przedstawić nowy projekt, który zakłada, że na emeryturę przejdziemy nie wcześniej niż w 87 roku życia. Przejście na emeryturę nie będzie jednak takie łatwe. Aby dostać świadczenie od państwa, trzeba będzie przejść żmudne badania, w których niedoszły emeryt udowodni, że stan jego zdrowia jest zły lub bardzo zły, i że emeryt nie rokuje przeżycia więcej niż kilku miesięcy (maksymalnie roku). Kto nie przejdzie przez sito, będzie musiał wracać do pracy.

 

To nie wszystko. Do aktywności zawodowej mają wrócić ci, co już przeszli na emerytury. Żeby ułatwić im powrót na rynek pracy, rząd przygotowuje pakiet specjalnych zachęt dla pracodawców. Emerytów będzie można łatwiej przyjmować i zwalniać (bez podawania przyczyn), zatrudniać do prac których młodzi pracownicy nie chcą podejmować (np. ciężkich prac fizycznych, prac w warunkach toksycznych albo zawodów słabo płatnych), nie trzeba będzie wypłacać im nadgodzin, premii ani świadczeń socjalnych.

 

Kolejne oszczędności przyniesie likwidacja domów spokojnej starości oraz sanatoriów, a także etatów dla lekarzy geriatrów (to akurat niewielka oszczędność, gdyż w Polsce prawie nie ma takich specjalistów). 

 

Wszystkie zmiany mają służyć dobru Polaków, ponieważ naczelnym dobrem Polaków jest dopięty budżet Państwa.

 

Koniec laby, pora wracać do pracy!

Na zdjęciu powyżej: Koniec laby! Emeryci, wracać na stanowiska pracy!

 

Równocześnie rząd negocjuje z policjantami projekt reformy emerytalnej. Obecnie policjanci mogą przechodzić na emeryturę w wieku 35 lat. Ale są z tego rozwiązania niezadowoleni, nie chcą pracować tak długo. Także rząd - patrząc w przyszłość z pewnym niepokojem - sygnalizuje potrzebę zatrudniania w policji ludzi młodych, silnych i lojalnych.

 

Dlatego okres aktywności zawodowej w policji ulegnie skróceniu. Policjanci na emeryturę będą mogli przechodzić wcześniej, w wieku 25 lat. Podniesiona zostanie także wysokość świadczenia dla policji, do trzykrotnej średniej krajowej.

 

Policjanci przechodzą na emeryturę

Foto: Armia policyjnych emerytów w kolejce po świadczenia.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
europaprykarz
Czas publikacji:
wtorek, 28 lutego 2012 14:44

Polecane wpisy